Smt Rama Devi – MP Sheohar (Bihar) – Biography and Details

0 163

Smt Rama Devi is an Indian politician and an active Member of Parliament from Sheohar constituency in Bihar. Rama Devi Ji belongs from Lalganj, a town in Vaishali, Bihar.

Rama Devi was born on 5th May 1949 in Vaishali, Bihar. She has studied Law from  S.K.J.Law College.

She was married to Brij Bihari Prasad, former minister in Bihar Government and a prominent Rashtriya Janta Dal member. Brij Bihari Prasad was murdered on 13 June 1998 while being treated in Hospital.

She won the 12th Loksabha Election and became the Member of Parliament on RJD ticket from Motihari, Bihar. Later, she won the elections on BJP ticket in 2009 from Sheohar Lok Sabha constituency and won the 2014 and 2019 Lokabha Elections.

Smt Rama Devi Personal Details

NameSmt Rama Devi
Date of Birth05 May 1949
Father’s NameShri Kailash Prasad Chaudhary
Mother’s NameSmt. Dharbharan Devi
BirthplaceLalganj, Distt. Vaishali (Bihar)
Marital StatusWidow
Husband NameLate Engg. Braj Bihari Prasad
Educational QualificationsB.A. Economics (Hons.), LL.B.
Educated at S.K.J.Law College, and Jaintpur College, Muzaffarpur, Bihar University, Bihar
ProfessionSocial Worker, Politician
Permanent AddressRama Braj Bhawan, Brahmapura, Krishna Toli,
Rama Braj Bihari Gali,
Muzaffarpur-842003, Bihar
Telefax : (0621)2260164, 09431240750 (M)



Present Address

30-A, Atul Grove Road,
New Delhi – 110 001
Telefax : (011) 23354241, 9013180124 (M)
HobbiesGardening, newspaper, magazine reading and television viewing

Positions Held

DatePositions
1998Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 and 1999-2000Member, Committee on Estimates
1998-991) Member, Committee on Commerce and its Sub-Committee on Textiles
2) Member, Joint Committee on the Empowerment of Women and its Sub-Committee on Education and Health Programmes for Women
3)Member, Consultative Committee, Ministry of Social Justice and Empowerment
2000-20051) Member, Bihar Legislative Assembly

2) Cabinet Minister, Public Health & Engineering Department, Govt. of Bihar
2009Re-elected to 15 Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 20091) Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment

2) Member, Committee on Empowerment of Women

3) Member, Consultative Committee , Ministry of Human Resource Development
May, 2014Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 – 25 May 2019Member, Committee on Empowerment of Women

Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas

Member, Consultative Committee, Ministry of Textiles
15 Sep. 2014 – 25 May 2019Member, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
May, 2019Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
21 June 2019 onwardsMember, Panel of Chairpersons, Lok Sabha
13 Sept. 2019 onwardsChairperson, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
21 Nov. 2019 onwards
Member, General Purposes Committee, Lok Sabha

Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture and Farmers Welfare

Rama Devi Contact Details

Email: rama.devi19@sansad.nic.in

Mobile Number: 9013180124 (M)

Hope you liked our article, if you want to add more information please let us know.

Latest Post

Follow Shor hai for latest news and update.

Leave A Reply

Your email address will not be published.